سیلیکون

سیلیکون و دایمتیکون

سیلیکون
سیلیکون

سیلیکون ها دسته ای از روغن های مایع صنعتی می باشند که زیر گروه های زیادی دارند.یکسری از آنها پس از قرار گرفتن در کوره سفت شده و بافت ژله ای به خود می گیرند که در ساخت کفی هایی مثل خار پاشنه بکار می روند.دسته دیگر مرغوبیت کمتری داشته و جهت چرب کردن قالب ها و جلوگیری از چسبندگی ماده به ظرف کاربرد دارد. دسته با ارزشی وجود دارد که بحث امروز ما می باشند که در پوست و مو کاربرد وسیع داشته و در اکثر محصولات مراقبت از پوست و مو موجود می باشند. از جمله خواص آنها نرم و براق کردن مو و تامین چربی پوست بدون احساس حس چرب و القای جوش می باشد.

دو ماده از این دسته دایمتیکون و سایکلومتیکون هستند که در براق کننده و نرم کننده های مو معروف به کریستال به وفور وجود دارند. دایمتیکون در ترکیب با ستیل نیز وجود دارد تحت عنوان ستیل دایمتیکون که قوام دهنده فاز چربی بوده و کاربرد های خاص خود را دارد.دسته سیلیکون ها بسیار وسیع بوده و در این فرصت نمیگنجند.

دایمتیکون
دایمتیکون

نکته مهم در مطرح کردن آن بررسی یک اشتباه شایع در داروخانه ها می باشد. گاها پزشک در مقالات با فرمول های محتوی دایمتیکون مواجه می شود و آنرا در نسخ ساختنی تقاضا می کند و داروخانه ها به اشتباه از سوسپانسیون خوراکی دایمتیکون)ضد نفخ( در فرمول استفاده می کنند که اولا پزشک به عنوان مثال تقاضا سه درصد دایمتیکون کرده و در سوسپانسیون مقدار کمی دایمتیکون وجود دارد و نیاز به مقادیر بالایی از آن می باشد)بسیاری از داروسازان سهوا یا عمدا همان سه سی سی سوسپانسیون دایمتیکون را برداشته و به هدف درمانی اهمیتی نمیدهند( دوم اشتباه برداشت ماده ای غیر هدف می باشد. در اینجا هدف نوعی از دایمتیکون می باشد که همانند پارافین مایع روغنی و شفاف می باشد با کمی قوام بیشتر و حس چربی کمتر)سبب براقی و ظاهر بهتر فراورده هم می شود.( از تقلبات مرسوم آن هم مخلوط کردنش با پارافین یا فروش پارافین به جای آن است.

متاسفانه دسترسی داروخانه ها به دایمتیکون مایع محدود است و بیشتر در دسترس کارخانه ها می باشد.از کاربرد های رایج دیگر دایمتیکون لوسیون ضد شپش آن است که محتوی چهار درصد دایمتیکون بوده و اثر بخشی بسیار خوبی دارد)اثر بخشی مشابه پرمترین(. نکته مهم بدون عارضه بودن آن برای کودک در مقایسه با پرمترین و لیندان می باشد و در کودکان مبتلا به صرع قابل تجویز بوده و محدودیت دفعات مصرف ندارد(. محلول ضد شپش دای لیس محتوی چهار درصد دایمتیکون می باشد).

نکته : از روش های سنتی درمان شپش استفاده از سس مایونز با مکانیسم مشابه دایمتیکون می باشد.

  • مدیر سایت
  • 1398-10-12
  • 717 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...