لوسیون کلوبتازول در ایزوپروپیل الکل

 1. Cream clobetasol 50
 2. Iso propyl alcohol 50

کاربرد: درمان اسکالپ، پسوریازیس، ویتیلیگو و انواع آلوپسی آره آتا، توتال و یونیورسال
گاها هدف به اشتباه آلوپسی آندروژنیک می باشد.طیف کل کاربرد های لوسیون شرکتی کلوبتازول را داراست.

مکانیسم اثر در آلوپسی آندروژنیک: آتروفی پوست طی مصرف کورتون و جذب بیشتر داروهای دیگر و تسریع وارد شدن موهای جنینی در فاز رشد(آناژن)

ایرادات:

 1. استفاده از کورتون قوی در درمان ریزش مو و جذب سیستمیک آن و عوارض وسیع ناخواسته
  آتروفی پوست
 2. چرب شدن سر به علت استفاده از کرم)یکی از دلایل ریزش مو چرب بودن سر است(
 3. استفاده دشوار از فرم دارویی بر روی سر(حضور کرم قوام را بالا می برد و کمی کاربرد آن برای افرادی که هنوز حجم مو قابل قبولی دارن سخت است(هر چند رقیق کردن آن با IPA شرایط را بهتر میکند
 4. بوی ناخوشایند(حضور IPA )

ایرادات ساخت: عدم باز شدن صحیح و حضور گلوله های کرم همچنین دو فاز شدن(با تکان دادن قابل حل می باشد)

بررسی اجمالی تر:

غالبا همراه با یک فرمول دیگر که حاوی ماینوکسیدیل است تجویز شده و هدف اصلی تضعیف سیستم ایمنی و درمان سبوره یا واکنش های خودایمنی طی آلوپسی ها و در نوع آندروژنیک، آتروفی پوست است پس می توان در مورد آخر جایگزین برای آن داشت:

 1. کرم با ایزوپروپیل الکل رقیق شده است و به خاطر لیپوفیلیسیته بالای IPA ،سازگاری و پذیرش خوبی با کرم دارد و علی رقم بوی ناخوشایند مناسبتر از الکل می باشد)الکل بیشتر باعث دوفاز شدن فراورده می شود( اما آیا اضافه کردن آب مناسبتر نبود.
 2. در صورت اضافه کردن آب قدرت کاهش می یابد چون لیپوفیلیسیته کاهش یافته همچنین در صورت جایگزینی آب با IPA بهتر است از فرم لوسیون بهره برد.
 3. جایگزینی لوسیون با کرم
  منطقی تر است و ایراد آن فقط کاهش اثر به خاطر کاهش لیپوفیلیسیته است(با افزایش نسبت لوسیون به IPA کاهش اثر جبران می شود)
 4. استفاده از لوسیون و آب)نسبت لوسیون بیشتر باشد( که بهترین پیشنهاد است.
 5. در صورتی که ایراد قدرت بالای کلوبتازول و نیاز ان به رقیق شدن مطرح باشد استفاده از لوسیون کورتون های ضعیفتر)مثلا بتامتازون( که دیگر نیازی به رقیق کردن هم نداشته باشد پیشنهاد می شود.

فرمول مربوطه از نوع خارجی آن، لوسیون کلوبتازول در پایه ایزوپروپیل الکل برداشت شده که کاربرد های وسیع و مشابه لوسیون شرکتی آنرا داراست و با توجه به موارد بالا فرمول مطرح شده در صورت استفاده برای ریزش مو ارثی پر است از ایراد در منطق تجویز و در صورت صلاحدید داروساز می تواند در فرمول دست برده و تغییراتی را اعمال کند)هماهنگ با پزشک). اما اگر بیمار تکرار فرمول را بخواهد یا پزشک اصرار به ساخت همین فرمول را داشته باشد)کاربرد های دیگر( دو روش مرسوم برای ساخت آن وجود دارد:

نوعی از لوسیون کلوبتازول در پایه ایزوپروپیل الکل موجود می باشد که از فرمول زیر تبعیت می کند:
Clobetasol 0.05%
I.P.A 39.3%
Carbomer 934
NaOH aq pH 6.5
Dw up to 100 cc

به خاطر نبود آن در ایران بعضی از پزشکان ساخت آنرا با فرمول زیر تقاضا میکنند:

Cream clobetasol 50
Iso propyl alcohol 50

با توجه به موارد ذکر شده بهترین راه استفاده از لوسیون کلوبتازول به جای فرم کرم آن می باشد.
برای ساخت فرمول با کرم دو روش پیشنهاد می شود:

 1. در روند ساخت حین مخلوط کردن دو ماده با قوام های متفاوت باید فرم رقیق به مرور به فرم غلیظ اضافه شود تا به قوام یکسانی برسند و فراورده نهایی یکدست شود.
  برای این منظور کل مقدار کرم مورد نیاز را درون هاون ریخته و کمی آنرا به تنهایی لویگه میکنیم تا اصطلاحا بیدار شود سپس حدود یک چهارم ایزوپروپیل الکل را به آن افزوده و تا اختلاط کامل با دسته هاون هم میزنیم)می توان همین کار را درون بشر و با استفاده از اسپاتول یا میله شیشه ای هم انجام داد( سپس یک چهارم دیگر را افزوده و تا اختلاط کامل دو فرم مراحل را ادامه میدهیم. به این روش فرمی یکدست از اختلاط دو ماده داشته و آنرا به ظرف شیشه ای نهایی منتقل می کنیم.
 2. در روش بالا کمی حوصله بیشتری نیاز است و یک ظرف کثیف(هاون یا بشر( خواهیم داشت. برای اجتناب از این مسئله میتوان ابتدا یک چهارم از ایزوپروپیل الکل را داخل ظرف شیشه ای نهایی ریخته و درب آنرا ببندیم و یک تکان دهیم تا ایزوپروپیل تمام جدار داخلی را آغشته کند(هدف اصطلاحا چرب کردن جدار داخلی و جلوگیری از چسبیدن کرم به جدار و عدم بازشدگی آن است( سپس تمام کرم کلوبتازول را داخل شیشه ریخته و درب را بسته و تا اختلاط کامل آن با ایزوپروپیل الکلی که از ابتدا درون شیشه بوده به خوبی و با حوصله تکان می دهیم. سپس به مرور و طی چند مرحله مابقی IPA اضافه شده و مرحله قبل تکرار می شود تا دو ماده کامل با یکدیگر مخلوط شوند.
 • نکته: بهترین و سازگارترین کرم کلوبتازول با ایزوپروپیل الکل مربوط به شرکت داروپخش می باشد.
 • نکته: روی ظرف تاکید شود, قبل از مصرف تکان دهید.
 • نکته: طبق فرمول رسمی ما مجاز به افزودن کمی آب به جای ایزوپروپیل الکل هستیم)نهایتا ده درصد( که باعث یکدستی بیشتر شده و با توجه به کاهش درصد الکل فرمول زمان دوفاز شدن را به تاخیر می اندازد.
 • نکته: در صورت دسترسی به تویین ۸۰ و افزودن چند قطره از آن کمک میکند پس از تکان دادن فراورده دیرتر دوفاز شود و دوز برداشتی توسط بیمار یکسان باشد.
 • نکته: بسته به تجربه و انتخاب داروساز، افزودن بعضی از مواد دیگر مثل پروپیلن گلیکول، گلیسرین، پلی اتیلن گلیکول، پارافین و… جهت ظاهر و اثر بخشی بهتر مجاز می باشد.
 • نکته: تجربه اضافه کردن کمی روغن سویا و آب به جای بخشی از ایزوپروپیل الکل نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

در صورت دسترسی به پزشک و نیاز به استوک سازی پیشنهاد می شود از فرمول زیر تبعیت کنید:

Clobetasol 0.025%
I.P.A 39.3%
Carbomer 934
NaOH or TEA aq pH 6.5
Dw up to 100 cc
میزان کربومر بر اساس قوام درخواستی پیشنهاد می شود.

 • مدیر سایت
 • 1398-10-14
 • 1114 بازدید

یک دیدگاه برای “لوسیون کلوبتازول در ایزوپروپیل الکل”

 1. سلام من لوسیون کلوبیتازول را با اوسرین مخلوط میکنم تا باز بشه اما نمیشه چرا گرد گرد و پرکه پرکه میشه آیا کرم کلوبیتازول ۰/۰۵ شرکت عماد خوب هست یا ن؟ لطفا بگین اول باید چکار کنم ایزو پرو پیل الکل دارم؟تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...