بررسی فرمول روشن کننده

H.Q. 4%
K.A. 5%
Tretinoin 15%
Fluocinolone 20%
Vit c 3%
Cold cream 96 30 gr+AHA 10%

وقتی پزشک در نسخه برای ترتینوئین و فلوئوسینولون شکل دارویی(کرم) را حذف میکند انتظار داریم برای AHA هم منظورشون کرم باشد(ده درصد کرم)اما کرم های آ اچ آ درصد های متفاوتی دارند و سوال می شود کرم آ اچ آ چند درصد.

مورد دیگر آنکه اگر فرض شود منظور پزشک خود آ اچ آ هست نه کرم آن، سوال مطرح شده نوع آ اچ آ هست( گلیکولیک، لاکتیک، ماندلیک)… که غالبا در این موارد ما فرض را بر گلیکولیک میگذاریم ولی شاید بشه این ایراد را مطرح کرد که در کنار ترتینوئین( حتی با درصد کم) این حجم از آ اچ آ منطقی هست؟ هر چند باز هم نسبت به درصد بالای BHA منطقی تر می باشد.
نتیجه: برای ساخت این فرمول حتما نسبت به تعیین تکلیف آ اچ آ با پزشک هماهنگ شود.اشتباهی که احتمالا سهوی ایجاد شده نوشتن ۹۶ برای کلد کرم هست(ظاهرا با درجه اتانول اشتباه شده است)

برای هیدروکینون دو نکته مهم است(اسیدی بودن محیط و حضور آنتی اکسیدان) که هر دو توسط پزشک لحاظ شده و بهتر است از چند قطره ویتامین ای(آنتی اکسیدان فاز چرب) هم بهره برد.

کرم آ اچ آ، کرم فلوئوسینولون و کرم ترتینوئین را در انتها اضافه میکنیم( توجه به شرکتی بودن آنها و تلاش برای حفظ سیستم HLB هر کدام، قبل از اضافه کردن با کمی هم زدن بیدار شوند)با توجه به درصد بالای پودر و ریسک دو فاز و رقیق شدن در صورت اعمال مقادیر بالای لویگه کننده، بخشی از پایه لویگه کننده خود کلد کرم مورد نیاز می باشد.با توجه به انحلال خوب ویتامین ث در آب خود پایه حین لویگه شدن، مشکل انحلال هیدروکینون و کوجیک اسید است.

کرم های ترتینوئین، فلوئوسینولون و آ اچ آ را پس از کمی بیدار کردن( ترجیحا و نه الزاما) در قوطی نهایی با حداقل هم زدن مخلوط میکنیم. سپس پودرها را به خوبی صلایه کرده و با حدود چهار درصد الکل و چهار درصد گلیسرین(توجه شود مقادیر به درصد می باشد) و چند قطره ویتامین ای خمیر میکنیم سپس مقدار کلد کرم مورد نیاز را به آن افزوده و به خوبی و با حوصله لویگه میکنیم. در نهایت محتویات هاون را با کرم های داخل قوطی نهایی با کمترین میزان همزدن مخلوط و یکدست میکنیم.

توصیه ها:

 1. استفاده منظم از ضد آفتاب در طول روز
 2. قبل از مصرف تست شود
 3. چند شب اول بعد از یکساعت شسته شود
 4. داخل یخچال نگه داری شود
 5. بر روی پوست تمیز)پس از شستشو( استفاده شود.
 6. فرمول یک ضد لک و روشن کننده احتمالا مناسب پوست های خشک می باشد.

حلالیت:

 • H.Q 7% DW 46% ethanol
 • K.A 9% DW
 • مدیر سایت
 • 1398-10-15
 • 623 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...