آیا روغن آرگان معجزه می‌کند؟
روغن آرگان از میوه ای گرفته می شود که محصول نوعی درخت در مراکش است. هر درخت برای اینکه دانه هایش حاوی روغن شود، باید بالای سن 15 سال باشد و از آنجایی که هر 45 کیلو میوه، یک لیتر روغن می‌دهد، انتظار می‌رود قیمت روغن آرگان بالا باشد اما در عوض خواص بسیاری دارد که البته گاهی توسط برخی از شرکت‌ها در خصوص آن اغراق می‌شود.
روغن ارگان هم کاربرد خوراکی و هم کاربرد موضعی برای پوست و مو دارد. برای خوراکی ابتدا دانه آن را تفت می‌دهند که سبب تیره‌تر شدن روغن می‌شود و نوع دیگر روغن آرگان که در پروسه گرفتن آن حرارت نمی‌بیند و رنگ زرد طلایی دارد، بیشتر برای کاربردهای موضعی استفاده می‌شود.
روغن آرگان به جهت درصد بالایی از ویتامینE‌ اثرات ضدچروک خوبی دارد، کمی جلوی ریزش مو را میگیرد و یک نرمکننده خیلی قوی برای پوست و مو است. در کنترل موخوره و درمان آن نیز اثرات خوبی دارد.
روغن ارگان در دو نوع سنتی و صنعتی تولید می‌شود. روغن سنتی را زنان مراکشی توسط آب و آسیاب دستی تهیه می‌کنند که میزان روغن دریافتی آن کمتر از صنعتی است اما ارزش و اثرات آن بیشتر است. نوع دیگر روغن‌گیری توسط حلال‌های آلی مثل هگزان است که بالاترین میزان درصد روغن‌گیری را دارد اما بخش‌هایی از خواص روغن از بین می‌رود.
روش شناسایی روغن اصل از تقلبی: همیشه روغن خالص آن را تهیه کنید و در ترکیب با روغن‌های دیگر نباشد. برای شناسایی روغن خالص و اصل باید توجه داشته باشید که بر روی پوست جذب سریع داشته و احساس نرمی و لطافت خوبی ایجاد کند. همچنین روغن نباید غلیظ و چسبنده باشد و رنگ زرد طلایی روشنی داشته و بوی آن هم سبک و ملایم باشد.
یکی از روش‌های شناسایی روغن در منزل سرمادهی به آن است، به این صورت که روغن را به مدت 24 تا 72 ساعت در دمای پنج درجه داخل یخچال می‌گذاریم. بعد از حدود نصف روز در ته روغن رسوباتی ظاهر می‌شود که در ادامه بعد از یک روز، به صورت نیمه جامد و سفت در‌می‌آید، در صورت سفت نشدن و ایجاد رسوبات، روغن ارگان تقلبی است یا در کارخانه فیلتر شده و برای افزایش روغن‌کشی از دمای بالا و حلال‌های آلی استفاده شده است که باعث کاهش اثرات روغن می‌شود و در صورتی که بخشی از روغن نیمه جامد شود، نشانه حضور ناخالصی در روغن است.
نکته: به جهت گران بودن می‌توان آن را با روغن کرچک یا نارگیل مخلوط و بعد از حمام بر روی مو استفاده کرد که سبب نرمی و درخشانی مو شده، حس چربی کمی بر جای می‌گذارد و جلوی موخوره را می‌گیرد. روغن آرگان بعد از استفاده برای پوست با حدود چهار حرکت رفت و برگشت انگشت جذب می‌شود در صورتی که برای سایر روغن‌ها این تعداد حرکت به دو برابر نیاز است تا جذب پوست شود.

  • مدیر سایت
  • 1397-12-19
  • 959 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...