آموزش ساخت محلول PEG

محلول مربوطه به عنوان ملین برای اطفال تجویز میگردد.

روش ساخت علمی:

27 گرم پلی اتیلن گلیکول 3350 در 240 میلی لیتر آب مقطر می باشد. سپس باید محلول مربوطه با املاحی همچون نمک ایزوتونیک شود و در نهایت در برابر رشد میکروارگانیسم ها پرزرو شود.
مقدار نمک مورد نیاز برای ایزوتونیک شدن حدودا 0.9 درصد بوده و پرزرواتیو پیشنهادی سدیم بنزوات با مقدار 0.1 درصد می باشد.
بهتر است طعم فراورده با یک شیرین کننده مثل ساخارین و یک طعم دهنده مثل توت فرنگی اصلاح شود.روش ذکر شده ساخت علمی آن بوده که در داروخانه خیلی عملی نمی باشد خصوصا ساخت پلی اتیلن 3350 از گرید های دیگر آن خود یک چالش است.

روش عملی:

پیدرولاکس موجود در داروخانه گرید 3350 از پلی اتیلن گلیکول می باشد و برای ساخت می توان از آن استفاده کرد.
در انواع خارجی آن املاح مورد نیاز برای ایزوتونیک شدن موجود است اما متاسفانه انواع ایرانی فاقد آن می باشد و برای اصلاح آن از 2.4 گرم پودر او آر اس برای 240 سی سی آب استفاده شود.
در صورت دسترسی به سدیم بنزوات و افزودن 0.1 درصد از آن به محصول قابلیت نگه داری به مدت یکماه درون یخچال دارد و در صورت عدم دسترسی به آن محصول نهایتا یک هفته درون یخچال قابل استفاده می باشد.

پیشنهاد دیگر برای محافظت بیشتر فراورده و اصلاح طعم افزودن ده درصد گلیسرین و کم کردن همین مقدار از آب مقطر می باشد.پیشنهاد دیگر بسته بندی مقادیر 27 گرم پیدرولاکس و تحویل چند بسته به مادر کودک است.مادر در منزل می بایست هر بسته را در 240 سی سی آب جوشانده یا آبمیوه)جهت طعم بهتر و پذیرش بهتر از سوی کودک( حل کرده )به علت عدم استفاده از آب مقطر نیازی به او آر اس نمی باشد( و مقدار مورد نیاز کودک برای بیست و چهار ساعت را از آن بردارد و مابقی را دور ریخته و در روز بعد بسته دیگری را مهیا کند. در این صورت دیگر نیازی به پرزرو کردن نمیباشد.

دوز مورد نیاز کودک(در صورت عدم دوز بندی از سوی پزشک):

15 ml/kg/day
Or
0.5-0.8 gr/kg/day

نکته: روش های پیشنهادی در ساخت عملی و زمان های توصیه شده تجربه شخصی بوده و بر اساس رفرنس خاصی نمی باشند.

ساخت این فراورده از چالش های داروخانه ای می باشد و امیدوارم با این پست دیگر مشکلی برای ساخت آن نداشته باشید.

  • مدیر سایت
  • 1398-10-10
  • 1037 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...